تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

ماشینکاری الکتروشیمیایی(ECM)

  ماشینکاری الکتروشیمیایی(ECM)✔
  Electro chemical machining:
  الکترولیز به طور موفقیت آمیزی درفرآیندهای آبکاری برقی،شکل دهی برقی و پرداختکاری برقی بکار گرفته شده است فرآیند برداشت ماده توسط تجزیه یا حل شدن شیمیایی از سال ۱۷۸۰ میلادی کشف شده است ، اما در طی چند دهه گذشته این روش بهتر مورد استفاده قرار گرفته است این فرآیند همچنین به عنوان فرآیند شکل دهی الکتروشیمیایی غیر تماسی نیز شناخته می شود.
  مشخصه قابل توجه الکترولیز این است که انرژی الکتریکی برای تولید واکنش شیمیایی مورد استفاده قرار میگیرد بنابراین ، فرآیند ماشینکاری راکه بر اساس این اصل استوار است به عنوان ماشینکاری شیمیایی میشناسند این فرآیند بر اساس قوانین تجزیه الکتریکی فاراده عمل می کند در ECM اختلاف پتانسیل الکتریکی DC کمی (۲۵-۵) ولت به دو الکترود یا به عبارت دیگر به کاتد و آندی (آند قطعه کار است و کاتد ابزار) که در الکترولیت قراردارند اعمال می شود انتقال الکترونها بین یونها و الکترودها مدار الکتریکی را کامل می سازد فلز به صورت اتم های منفرد از سطح آند جدا می شود و در الکترولیت به صورت یونهای مثبت ظاهر می شود در ماشینکاری الکتروشیمیایی فلزجدا شده به صورت هیدروکسیدهای فلزی جامدرسوب کرده ظاهر میشود.
  الکترولیتهای مورد استفاده در ECM حاوی اسیدها یا در حالت کلی تر، نمکهای قلیایی محلول در آب می باشند وقتی که الکترولیت با سرعت زیاد درحد فاصل بین دو الکترود حرکت می کند چندین کاررا انجام می دهد. این الکترولیت محصولات واکنش الکتروشیمیایی رارقیق میکند و آنها را از این فاصله خارج میسازد، حرارت رابا سرعت بیشتر وبه مقدار زیادتری منتقل میکند و تمرکز یونها را بر روی سطح الکترود محدود میکند تا نرخ های ماشینکاری بیشتری حاصل شود دبی حجمی الکترولیت بر اساس سرعت جریان الکترولیت ، فاصله بین دو الکترود و سایز قطعه ای که ماشینکاری می شود تعیین می گردد خواص الکترولیت (ترکیب،غلظت،مقدارph،دما و غلظت عناصرخارجی) همراه با شکل ابزار به دلیل اینکه متغیرهای مهمی هستند که شکل قطعه ماشینکاری شده (پروفیل آند)را تعیین میکنند باید دقیقا کنترل شوند انتخاب الکترولیت بسیار مهم است. اغلب از کلرید سدیم (نمک معمولی) به عنوان ماده ای که ارزان و به راحتی موجود می باشد استفاده می شود.
  به منظورحفظ MRR مطلوب لازم است الکترولیت تحت فشار بالایی یه فاصله بین دوالکترود پمپاژگردد بنابراین، شکلی که قراراست درآند ایجاد شود به عوامل زیادی بستگی دارد اما این عوامل را می توان فقط به چگالی شدت جریان و شکل کاتد محدود کرد.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : الکترولیت ,ماشینکاری ,فرآیند ,الکتروشیمیایی ,الکتریکی ,الکترود ,ماشینکاری الکتروشیمیایی ,مورد استفاده ,استفاده قرار ,
  ماشینکاری الکتروشیمیایی(ECM)

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز چهار شنبه 29 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر